×

KRYPTOS ile Şifreleme Nasıl Çalışır?

Dosyalarınızı yetkisiz erişime kapatmak için şifreleriz.
Şifreleme için, AES-256 şifreleme ve RSA-2048 şifreleme kombinasyonunu kullanıyoruz. Burada her iki algoritmayı da açıklıyoruz.

AES-256 Şifreleme

Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES), günümüzde en sık kullanılan ve en güvenli şifreleme algoritmalarından biridir. Halka açıktır ve NSA'nın "çok gizli" sınıflandırmasına sahip belgelerin güvenliğini sağlamak için kullandığı şifredir. Algoritma, her biri 16 baytlık veri blokları üzerinde yürütülen çeşitli ikamelere, permütasyonlara ve doğrusal dönüşümlere dayanıyor - dolayısıyla blok şifreleme terimi. Bu işlemler, "tur" adı verilen birkaç kez tekrarlanır. Her turda, şifreleme anahtarından benzersiz bir yuvarlak anahtar hesaplanır ve hesaplamalara dahil edilir. AES'in blok yapısına bağlı olarak, tek bir bitin anahtarda veya düz metin bloğunda değişmesi, tamamen farklı bir şifreli metin bloğu ile sonuçlanır - geleneksel akış şifrelerine göre açık bir avantajı vardır- KRYPTOS 256 bit anahtar kullanır.

Bugün itibariyle, AES'e karşı uygulanabilir bir saldırı yoktur.
Bu nedenle, AES, dünya çapında hükümetler, bankalar ve yüksek güvenlik sistemleri için tercih edilen şifreleme standardı olmaya devam etmektedir.

RSA Şifreleme

RSA, günümüzün en başarılı asimetrik şifreleme sistemlerinden biridir. Geleneksel, simetrik şifreleme sistemlerinin aksine, RSA iki farklı anahtarla çalışır: Bir genel ve bir özel anahtar. Her ikisi de birbirini tamamlayıcı şekilde çalışır, yani biriyle şifrelenmiş bir mesajın yalnızca muadili tarafından şifresinin çözülebileceği anlamına gelir. Özel anahtar genel anahtardan hesaplanamadığından, ikincisi genellikle halka açıktır.

Bu özellikler, asimetrik şifreleme sistemlerinin dijital imzalar gibi çok çeşitli işlevlerde kullanılmasını sağlar. Bir belgenin imzalanması sürecinde, RSA ile şifrelenmiş bir parmak izi dosyaya eklenir ve alıcının hem göndereni hem de belgenin bütünlüğünü doğrulamasını sağlar. RSA'nın güvenliği, esas olarak tamsayı çarpanlara ayırmanın matematiksel problemine dayanmaktadır. Şifrelenmek üzere olan bir mesaj, tek bir büyük sayı olarak kabul edilir. Mesaj şifrelenirken, anahtarın gücüne yükseltilir ve iki asalın sabit bir ürünü ile kalanıyla bölünür. İşlem diğer anahtarla tekrarlanarak, düz metin tekrar alınabilir. Şifrelemeyi kırmak için şu anda bilinen en iyi yöntem, bölümde kullanılan ürünü çarpanlara ayırmayı gerektirir. Şu anda 768 bitten büyük sayılar için bu faktörleri hesaplamak mümkün değildir. KRYPTOS bu sebeple 2048 bit anahtar uzunluğu kullanır.

TOP